Zobne obloge – plak
Na naših zobeh se nalagajo zobne obloge ali plak. Plak sestavljajo ostanki hrane, bakterije, produkti presnove bakterij in tvorijo na zobeh film, ki je na zobe dobro pritrjen. Posebej se nalaga na griznih površinah, ob zobnem vratu ter stranskih ploskvah zob.
V začetku govorimo o mehkih zobnih oblogah, kasneje pa, če zastajajo na zobeh, te kalcificirajo in nastanejo trde zobne obloge – zobni kamen , ki se jih težje odstrani.
Zobne obloge in bakterije, ki so v njih povzročajo:
- Ustni zadah.
- Karies ali zobno gnilobo – bakterije se z oblogami hranijo, pri tem nastaja kislina, ki razjeda zob.
- Gingivitis ali vnetje dlesni – dlesni postanejo temno rdeče, nabrekle, mehke, občutljive in krvavijo že ob navadnem ščetkanju.
- Parodontalno bolezen ali vnetje obzobnih tkiv – vnetje dlesni lahko napreduje v nastanek obzobnih žepkov, propad kostnine, ki podpira zobe in končno majavost ter izgubo zob.
Zaradi vsega skupaj je dobra ustna higiena temelj zdravja vaših zob in obzobnih tkiv.
Kaj obsega ustna higiena?
Vsaj 2krat dnevno ščetkanje zob z mehko zobno ščetko in zobno pasto, ki vsebuje fluor ter nitkanje medzobnih prostorov. Občasno se svetuje tudi uporaba ustnih vodic ali gelov, ki vsebujejo klorheksidin ali aminofluorid. Po vsakem obroku se svetuje tudi izplakovanje ust z vodo. Dnevno ščetkanje in strganje jezika. Ter seveda čim manj sladkega in ostalih nezdravih ogljikovih hidratov.
Profesionalno čiščenje zob v zobni ordinaciji na 6 mesecev. Priporočamo Paket ustna higiena.